JAK UŠETŘIT PENÍZE NA POTRAVINÁCH : 2. ČÁST
Je tady druhá část rad a tipů JAK UŠETŘIT PENÍZE NA POTRAVINÁCH. Tento druhý článek je ve stejném duchu jako byl článek předchozí. Jednoduše si opět povíme pár rad, jak můžeme ušetřit nějakou tu korunu na nákupech :) Opět Vám neslibuji zázračnou radu, předmět nebo potravinu, která vyřeší jakýkoliv problém, který Vás trápí.
Ukážeme si jak nejen ušetřit peníze, ale povíme si i něco málo o tom, jak ušetřit čas, který tak moc v dnešní uspěchané době nemáme. A povíme si i pár triků jak ušetřit peníze na potravinách, ale abychom samozřejmě nešetřili na samotné kvalitě surovin.
Takže pokud jste četli 1.část tohoto tématu, už víte o čem je řeč. Pokud jste tak neučinili, doporučuji začít jako první tímto článkem : JAK UŠETŘIT PENÍZE NA POTRAVINÁCH : 1. ČÁST
6) NAKUPUJTE MRAŽENOU ZELENINU A OVOCE
- S názorem, že mražená zelenina a ovoce jsou méně kvalitní, jsem vyrůstala a dlouho i žila. Ale mražená zelenina nemusí být zákonitě horší než čerstvá. Například v zimním období můžete mraženou zeleninou a ovocem doplnit chybějící druhy na českém trhu.
- Konkrétně třeba taková kukuřice a hrášek. V zimě opravdu nenaleznete tento druh zeleniny v čerstvém stavu. Ale v mraženém ano. A mají opravdu plnou chuť. Nemluvím samozřejmě za všechny existující značky, ale ty co mám vyzkoušené, jsou opravdu dobré. A přidat si v zimě hrášek do nějakého zrnění, udělat si hráškovým krém s krutony na zahřátí, přidat kukuřici do salátu nebo do pomazánky je opravdu fajn.
- Nemusím chodit daleko, ale co takové bobuloviny? Ty sice sem tam v obchodech najdeme v čerstvém stavu, ale za jakou cenu. Miluji sladké snídaně a ráda si takovou snídani dám třeba s borůvkami. Pokud bych si ji chtěla dát v zimě čerstvými, moje levná ovesná kaše se vyšplhá téměř na 50,-Kč záležitost. A to nám moc peněz neušetří. Takže mám v podstatě během celého roku v mrazáku borůvky, lesní směs, maliny, sem tam mango a pyré z exotických druhů ovoce.
- Samozřejmě úplně nejvíc ekonomické je, když si zamrazíte různé druhy ovoce a zeleniny v jejich sklizni. Úplně nejlepší je, když si tyto potraviny i vypěstujete nebo máte skvělé lidi kolem sebe, kteří Vás obdarují, jako mám já. Vždy dostanu zásobu borůvek, rebarbory, švestek atd.
- Můžete se podívat i po zelenině a ovoci v konzervě, zavařené nebo kvašené. I tímto způsobem můžete ušetřit a doplnit potřebné vitamíny a minerály. Jen pozor na případné velké množství cukru, které může být přidáváno do těchto produktů.
- Mraženou zeleninu a ovoce kombinujte se sezónními a lokálními potravinami. V období podzimu a zimy kupujte jablka, hrušky, citrusové plody, zelí, kapustu, řepu atd. V létě zase jahody, broskve, meruňky, rajčata, saláty atd.
7) NAKUPUJTE PRIVÁTNÍ ZNAČKY
- O co vlastně jde? Jsou to značky různých řetězců. Například Nature´s Promise, Perla jsou privátní značkou Alberta. Clever je z Billy, Pikon a Alesto z Lidlu. No a například Pau, Yutto, Moddia z Rohlíku. Jejich opravdu velké množství a veškeré informace o privátních značkách najdete na stránkách daného obchodu. Vyjmenovala jsem jen pár, které i já sama nakupuji.
- Jak takové privátní značky vznikají? Docela jednoduše. Velké obchodní řetězce osloví konkrétního výrobce, který začne vyrábět řadu výrobků, které jen zabalí do obalů určených velkoobchody. Pro velkoobchod jsou privátní značky velice výhodné, protože jim umožňují se odlišit od konkurence, zhodnotit svoji image, zlepšit loajalitu zákazníků a rozhodovat o cenách.
- Privátní značka v podstatě slibuje kvalitu srovnatelnou s výrobky od standardních soukromých značek či takovými, které může člověk najít ve specializovaných prodejnách, přitom za přijatelnou cenu. Ne vždy musí být složení na 100% stejné.
- Co z toho vyplývá? Hezký obal Vás může nalákat a nakonec i rozhodnout o Vašem nákupu. Teď už ale víme, že obal s vyšší cenou, nemusí být vždycky výhra pro nás. Výrobky s méně lákavým obalem, "privátní značky", mohou být stejně kvalitní a za lepší cenu. .
- Opět si ale dávám pozor. I tady platí, že mezi privátními značkami hledám, zkouším a zjistím si, zda se pod nimi schovávají kvalitní potraviny.
8) ZAŘAĎTE DO JÍDELNÍČKU VÍCE ZÁKLADNÍCH POTRAVIN
- Co je to základní potravina? Jednoduše je to potravina v té nejpřirozenější formě, nezpracovaná a nebo minimálně zpracovaná. Taková, která neprošla složitým průmyslovým procesem a díky tomu si zachovala většinu výživových hodnot. Základní potraviny se liší místo od místa. Co je pro všechny základní potraviny typické, je nižší cena, snadná dostupnost a co nejvyšší obsah makronutrientů (bílkoviny, sacharidy, tuky).
- Za běžné a pro nás typické základní potraviny můžeme označit: obiloviny (pšenici, žito, ječmen, kukuřici…), brambory, ovesné vločky, rýži, luštěniny, ovoce, zeleninu, ořechy, semínka, mouky. Ale i těstoviny, pohanku, kroupy atd.
- Stále si nejste jistí jak rozpoznat základní potraviny? Nevadí, mám tady další tip jak na to. Jak jsem již říkala, základní potravina je taková, která nemá žádné složení nebo velice krátké. Např. ovesné vločky jsou jen zpracovaný oves, jasmínová rýže je loupaná rýže. Špaldová mouka je mouka z pšenice špaldy atd. Takže takové potraviny, které mají na zadní etiketě romány o složení, opravdu nejsou základní potraviny. Proč? Protože většinou obsahují zbytečné chemické náhražky, stabilizátory, barviva, zahušťovadla, nadbytek konzervačních látek, cukrů, velké množství druhů levných tuků a dalších aditiv.
- U základních potravin ve velké míře ani nezáleží od jaké značky či výrobce tyto potraviny nakupujete. Můžete je rozdělovat podle druhu, např. mouka může být špaldová, žitná, celozrnná, hrubá, hladká atd….Dále Vás u těchto potravin může zajímat, zda jsou v BIO kvalitě, zda jsou od našich českých farmářů nebo z druhého konce světa. Dále Vás může zajímat cena, balení. Ale to, jestli tyto výrobky jsou od známé značky nebo od méně známé, či dokonce privátní značky je v podstatě jedno.
- Obrovská výhoda těchto základních surovin je taková, že z nich vždy uvaříte plnohodnotné jídlo. Jídlo podle Vašich chutí a představ. Tyto potraviny můžete bez problémů společně kombinovat, míchat a vytvářet zajímavá a kvalitní jídla za opravdu nízkou cenu.
9) ZAŘAĎTE DO JÍDELNÍČKU VÍCE LUŠTĚNIN, SÓJI, TEMPEHU, TOFU …
- Když zařadíte tyto potraviny do svého jídelníčku, nejenom že ušetříte velkou částku peněz, ale odlehčíte i svému zažívání a dostanete do těla kvalitní makro a mikro živiny. Velká výhoda těchto potravin je, že se z nich dá uvařit téměř cokoliv. Bílé tofu můžete přidat jak do slaných, tak i do sladkých jídel. Z luštěnin můžete vytvořit karbanátky, pomazánky, polévky atd. Uzený tempeh má tak famózní chuť, že Vám bez problému nahradí uzené maso. Výborný je v různém zrnění (rizota, bulgurita... - podívejte se na recepty )
- Sójové výrobky mohou mít i skvělé složení. Tofu je zdrojem vysoce kvalitních bílkovin, které obsahují 8 z 9 esenciálních aminokyselin. Na 100 g tofu najdete 8-16 g bílkovin a jen 6 g tuku. Také je dobrým zdrojem vápníku, mědi, selenu a fosforu. Navíc obsahuje velké množství omega 3 mastných kyselin, železa, zinku, vitamínu B1 a hořčíku. Cena za balení se může pohybovat i okolo 25 ,-Kč a jedno toto balení stačí na dvě porce. Samozřejmě veškeré informace se liší výrobce od výrobce. Najděte si ty svoje nutričně nadupané a oblíbené. Více informací o tofu najdete zde: TOFU - VŠE O NĚM A JAK S NÍM NALOŽIT?
- Luštěniny. Další kouzelné potraviny za nízkou cenu. Jsou skvělým zdrojem bílkovin, vlákniny, minerálních látek i vitamínů a obsahují málo tuků. Přibližně 21 g bílkovin a 63 g sacharidů najdete ve 100 g luštěnin. Luštěniny jsou bohatým zdrojem vlákniny, vitamínu C, železa, vápníku, hořčíku atd. Tato potravina Vás zasytí, je levná a její příprava je snadná. Hodí se kamkoliv. Přidat je můžete do krémových polévek, pomazánek, karbanátků, do salátů nebo je můžete použít k zahuštění jídla.
- Naučte se dělat domácí seitan. Ušetří Vám to velkou částku peněz i čas. Výroba je snadná a ingredience na výrobu seženete už v jakékoliv zdravé výživě. Stejně jako u luštěnin, seitan neobsahuje téměř žádný tuk, má cca 21 g bílkovin a jen 8,2 g sacharidů na 100 g. Při výrobě doma si s ním můžete pohrát a uvařit si seitan podle své chuti. Máte chuť na gyros? Není problém. Nebo spíš na čínu, řízek nebo dát něco na gril? Tady se opravdu fantazii meze nekladou. Pár receptů na domácí seitan najdete na mém blogu ( např. DOMÁCÍ SEITAN GYROS )
- Pokud jste vegani či vegetariáni, určitě tento bod neberte na lehkou váhu. I Vám snadno ušetří peníze oproti veganským hotovým výrobkům jako jsou burgery, mletá "masa", nekuřecí stripsy, řízky atd….
- A pokud jíte maso a chodíte se na můj blog inspirovat jak ho omezit, tak i Vám ušetří nějakou korunu i čas. Protože příprava těchto potravin zabere mnohem méně času než maso.
10) NEVYHAZUJTE ZBYTEČNĚ VŠE, CO JE JEŠTĚ DOBRÉ
- Mám kamarádku, která je opravdu královna recyklace. Ta by nám mohla udělat samostatnou přednášku, co vše se dá ještě zachránit :)). Teď ale trošku vážně. Je spousta potravin, které se dají v kuchyni ještě využít. Stačí se nad tím jenom zamyslet. Například odřezky od zeleniny, ovoce, zvadlé bylinky, staré pečivo, domácí granola, kterou už nikdo nechce po páté na snídani atd. A prosím pozor, celou dobu se tady bavím o potravinách, které nejsou plesnivé, zkažené, shnilé atd.
- Začneme s odřezky ze zeleniny. To je taková klasika, to zná snad každý. Odřezky schovávejte do uzavíratelné nádoby / sáčku do lednice nebo do mrazáku. Hodí se na zeleninové vývary, které Vám chuťově doladí Vaše jídla. Takovýto vývar můžete skladovat v lednici cca 4 dny či opět v mrazáku. Nebo z bramborových slupek můžete upéct domácí chipsy. Také se dá udělat z odřezků zeleniny tzv. sypký domácí bujón. Já osobně moc odřezků zeleniny nemám, protože většinu zeleniny neloupu. Taky máme doma malou chlupatou potvoru, která opravdu miluje určité druhy zeleniny, a o zbytek se postarají naše žížaly.
- Hodně lidí vyhazuje nať z mrkve, petržele, ale i košťál z brokolice či květáku. Nevyhazujte je. Z natě můžete udělat výborná pesta, která můžete dát do baget místo másla, do salátů, dokonce je přidat i do pomazánek. Košťál nakrájejte na jemné kostečky a přidejte je do zeleninové polévky, do rizota, do směsi na pánev atd. Tipy jak naložit s natí najdete na mém blogu v sekci PESTA.
- Věřím, že tvrdé pečivo umíte taky zpracovat. A to například jako strouhanku, krutony do polévky nebo do zeleninového salátu, zapečené v troubě, topinky, slavný chleba ve vajíčku, Váš oblíbený slaný toast nebo i jako francouzský toast na sladko.
- Zvadlá zelenina a bylinky se dají využít buď do krémových polévek, zeleninových vývarů. Můžete z nich udělat karbanátky, různé napůl luštěninové koule (jako např. falafel), zakomponovat do různých slaných kaší (jako je bramborovo mrkvová kaše…). Karbanátky nebo různé placky můžete udělat i z uvařené zeleniny z vývaru. Ta zákonitě nemusí končit někde v kompostéru.
- A jako poslední rada bude ta na tzv. zbytkové porce. Už Vám nikdo nechce jíst domácí granolu? Použijte ji jako posypku na snídaňový crumble nebo ovocný koláč. Schovat ji můžete i do overnight kaše atd. Zbyla Vám porce rýže? Můžete z ní udělat rýžovo-luštěninové koule na večeři (viz. můj recept na blogu - CIZRNOVO RÝŽOVÉ KULIČKY …), zakomponovat do budha bowlu, zeleninového salátu. Bramborová kaše? Zapečte ji v miskách s luštěninou, veganským mletým (př. recept na blogu - ZAPEČENÉ VEGANSKÉ MLETÉ S BRAMBOROVOU KAŠÍ ...). Nebo z ní udělejte bramborové placky k zeleninovému salátu místo pečiva. Těch možností je opravdu spousta a mohli bychom tady být dlouho, než bychom je vyjmenovali všechny.
11) NAUČTE SE DOMA KLÍČIT
- Klíčení je spojováno především s jarem. Můžete si toho všimnout na sociálních sítích, že vždy když začíná jaro, všude máte fotografie s různými klíčky, recepty, které obsahují naklíčená semínka nebo dokonce samotné články a prodeje na klíčící misky, sklenice a samotná semínka.
- Klíčení ale rozhodně nepatří jen k jaru. Já osobně klíčím nejvíce v období zimy, kdy je zelenina drahá a je dost malý výběr z lokálních druhů zeleniny. Na jaře a na podzim je to obdobné a v létě klíčím ze všeho nejméně. Každopádně tím chci říct, že klíčit se dá po celý rok.
- A jak tím ušetříte peníze? Jednoduše. V zimě je zelenina drahá a jak jsem již psala, je i malý výběr lokálních druhů. A taková čerstvá zelenina např. na chleba s pomazánkou, k nějakému zrnění, budha bowlu či do asijské polévky se vždy hodí. Z malého množství např. sušené čočky, která je sama osobně levná, si naklíčíte plnou misku. Ta Vám vydrží při její každodenní konzumaci dvou lidí cca na 4 dny.
- Takže velká výhoda pro klíčení doma je, že prvotní náklady jsou sice jemně vyšší, ale poté Vás klíčení vyjde již opravdu levně. Postačí jen malé množství semen na klíčení. Navíc pokud porovnáte cenu naklíčené vitamínové bomby a ceny vitamínů v lékárně, budete se opět divit, jak levné to opravdu je. Další výhodou je také to, že máte dispozici nonstop čerstvou potravinu.
- Navíc vyklíčená semena jsou obrovskou zásobárnou vitamínů, minerálů a dalších látek, které probudí naše tělo a náš metabolismus. Jsou skvělé na podporu imunity, trávení, pomáhají do těla dostat přírodní cestou životodárnou energii. Působí na nás pozitivně nejen po fyzické, ale i po psychické stránce.
- Klíčit se dá téměř cokoliv. Různé luštěniny, semínka, obiloviny. Veškeré informace o klíčení najdete v mém článku (KLÍČENÍ A VŠE O NĚM. VYPĚSTUJTE SI MALOU ZAHRÁDKU PŘÍMO U VÁS DOMA.)
Toto byla moje poslední rada a tip pro Vás. Věřím, že si některé tipy osvojíte, budou Vás bavit a samozřejmě i těšit, protože díky nim ušetříte nějaké peníze, které poté utratíte za něco jiného. Třeba za víkendový výlet pro Vaši rodinu, něco hezkého na sebe nebo si zajdete do Vaší oblíbené restaurace a necháte se obskakovat. Přeci jen si to zasloužíte, za tu snahu ušetřit nemalou část rodinného rozpočtu :).
Děkuji Vám za přečtení tohoto článku. Věřím, že jste se dozvěděli zajímavé věci a určitě vyzkoušejte více jak jednu radu, která Vám ušetří peníze.
A pokud se Vám článek líbil neváhejte ho sdílet a podělit se se svými přáteli. Také mi můžete napsat, jak se Vám daří aplikovat tyto rady a tipy v realitě. Budu ráda, když mi napíšete i jiné rady, které Vy sami využíváte při nakupování.
Jestliže podle mě vaříte, napište mi jak Vám jídla chutnala a zda jsou to recepty, které využíváte. Budu velice ráda za zpětnou vazbu. Nezapomeňte mě označit @bohokristyna a sledovat na sociálních sítích :) Uděláte mi tím velkou radost. Navíc je to jediná cesta, jak mohu pro Vás stále vymýšlet nové a nové dobroty.
Máte-li zájem, zde si můžete přečíst zajímavosti o mně.
Děkuji Vám všem a přeji krásně prožité chvíle u jídelního stolu s Vašimi blízkými a levnější nakupování :))
Boho Kristýna