KLÍČENÍ A VŠE O NĚM. VYPĚSTUJTE SI MALOU ZAHRÁDKU PŘÍMO U VÁS DOMA.

14.03.2023

Jaro už máme téměř tady a věřím, že jste se už po té zimě nemohli dočkat. Každý delší sluneční svit nás už vyháněl ven, i když bylo venku stále kolem 3°C. Ta jemná zimní síla slunečního záření nám sotva zahřála líčka a už v hloubi duše jsme čekali až přijde to očekávané datum 20.3., kdy můžeme s klidem říct, že jaro už je tu. Jaro, které po zimě přímo vybízí nejen uspanou přírodu, aby se nadechla a začala kouzlit. Vybízí i naše ospalé tělo a mysl k tomu, abychom se mohli čerstvě nadechnout. Mnozí z nás mají potřebu si na jaře vyčistit tělo, mysl a prostředí, ve kterém žijeme. K tomu nám pomůžou různé jarní detoxy, jarní úklidy domácností, praní a uschovávání zimního oblečení, delší procházky v přírodě, venkovní aktivity, ale také samotné jarní chování přírody. Kde všechno klíčí, pučí, kvete a my máme pocit obnovy, příjemné změny. Ať děláte cokoliv z toho, co jsem psala nebo úplně všechno, můžete nechat vstoupit jaro k Vám domů ještě klíčením. Tak nechte přírodu kouzlit i u Vás doma, třeba ve sklenici, v klíčících miskách. 

V tomto článku si ukážeme, jaká semínka můžete doma klíčit, jak je úspěšně vypěstovat doma, jaké benefity pojídání klíčků přináší, také na co si dát i pozor a hlavně kde je v kuchyni uplatníme. Nebojte se, klíčení vypadá velice složitě, ale ve skutečnosti veškerou dřinu odpracuje sama příroda. Klíčení doma zvládne i začátečník. 

"Když jsem poprvé začala klíčit, měla jsem strach a myslela jsem si, že jsem vyhodila peníze jen tak za nějaký pokus. Opak byl pravdou. Byla jsem fascinována, jak je to jednoduché a z prvního klíčení mungo semínek jsem pomalu nemohla odtrhnout oči. V podstatě se před Vašima očima děje zázrak přírody. Když vidíte, jak se semínka každým dnem zelenají a probouzejí, změníte úplně názor na klíčení a vše kolem toho."

PROČ JE DOBRÉ KLÍČIT

Vyklíčená semena jsou obrovskou zásobárnou vitamínů, minerálů a dalších látek, které probudí naše tělo a náš metabolismus. Jsou skvělé na podporu imunity, trávení, pomáhají do těla dostat přírodní cestou životodárnou energii. Působí na nás pozitivně nejen po fyzické, ale i po psychické stránce.

Další takovou výhodou pro klíčení doma je, že prvotní náklady jsou sice jemně vyšší, ale poté Vás klíčení vyjde již opravdu levně. Postačí jen malé množství semen na klíčení. Navíc pokud porovnáte cenu naklíčené vitamínové bomby a ceny vitamínů v lékárně, budete se opět divit, jak levné to opravdu je.

Velkou výhodou je také to, že máte dispozici nonstop čerstvou potravinu. Spousta lidí má klíčení spojené s jarem. Já osobně klíčím po celý rok. Nejčastěji ale v zimě (kde v obchodech ceny zeleniny rostou), na jaře a poté na podzim.

No a v neposlední řadě si s klíčky můžete vyhrát v kuchyni. Jednoduchou pomazánku dokážou oživit, zeleninový salát mávnutím kouzelného proutku promění v gurmánskou záležitost. Klíčky můžete dát opravdu kamkoliv.

CO SE DĚJE UVNITŘ SEMENA

Ve chvíli kdy se semínko mění ve výhonek, probouzí se jeho skrytá síla. Celá rostlina se mění na neuvěřitelnou zásobárnu vitamínů, minerálních látek a enzymů. Samotné klíčení zvyšuje antioxidační aktivitu semínek třeba tím, že v nich razantně zvyšuje obsah vitamínu E. Dále se klíčením zvyšuje také množství vitamínu C a vitamínů skupiny B. Zároveň díky enzymům dochází k přeměně složitých škrobů na jednodušší sacharidy, které jsou pro tělo lépe stravitelné a probouzí se i minerální látky jako vápník, hořčík, železo a fosfor. Pokud si počkáte na první lístečky např. brokolice, nadopujete tělo i chlorofylem, které tělo detoxikuje a regeneruje. Konkrétní složení vitamínů a minerálních látek se liší podle druhů klíčků. 

CO MŮŽEME KLÍČIT 

Úplně nejlepší je zvolit semínka a luštěniny v BIO kvalitě a přímo určená ke klíčení. Zde máte 100% jistotu, že jsou určená právě ke klíčení a neobsahují žádné umělé chemické látky. Dále můžete doma klíčit suché luštěniny, které normálně používáte na vaření. V žádném případě nepoužívejte semínka na sadbu na záhon, která jsou chemicky ošetřená.

  • LUŠTĚNINY : zde jsou vhodné fazole mungo, adzuki, cizrna, hrách v celku, neloupaná čočka (červená, černá, zelená i hnědá)

  • OBILOVINY : zde nejrychleji klíčí žito, pšenice, ječmen a oves, quinoa, rýže, pohanka, špalda …

  • SEMÍNKA : tady je výběr docela velký, jsou to např. brokolice, ředkev čínská, alfalfa, rukola, ředkvička, červené zelí, hořčice, kapusta, pískavice, špenát, kopr, koriandr, jetel a již různé namíchané klíčící směsi…

CO NEMŮŽEME KLÍČIT

  • FAZOLE : POZOR! Vyvarujte se klíčení klasických fazolí (bílé, červené, černé, jakékoliv, které nejsou uvedeny výše), obsahují nestravitelné látky odstranitelné pouze při vaření (v syrovém stavu jsou pro lidský organismus toxické). Pokud i přesto budete chtít klíčit fazole, musíte je po vyklíčení tepelně zpracovat.
  • LEN A CHIA SEMÍNKA : se klíčit nedoporučují a to z toho důvodu, že po namočení vytvoří gel. Samotné klíčení je potom velice složité. Velice podléhají hnilobě i plísním. Nejlepší je, když tato semínka tzv. probudíme namočením a zpracujeme je ihned.

"To, ale neznamená, že např. chia semínka nemůžete naklíčit a poté je jíst. Sama jsem je klíčila a natočila pro Vás i video, den po dni, jak se semínka probouzí. Chuťově jsou neutrální, takže se hodí kamkoliv. Video naleznete na mém IG v reels."

  • OŘECHY : u všech druhů ořechů je klíčení zbytečné, nejlepší je opět je aktivovat namáčením. Nejen, že ořechy očistíte od prachu a cizích nečistot, ale samotným namáčením je aktivujete a jsou více výživná. Každý ořech má jinou namáčecí dobu.
  • LOUPANÁ A TEPELNĚ ZPRACOVANÁ SEMENA : semena, která chceme klíčit, musí být suchá, neloupaná a určená ke klíčení. Např. freekeh se neklíčí. Je to v podstatě pšenice, která byla sklizena brzy. Tato zrna jsou stále jemná a zelená. Mladá zrnka jsou poté opékána / pražena, sušena a nalámána.
  • SEMENA URČENÁ K VÝSEVU : nepoužívejte semínka na sadbu na záhon. Jsou chemicky ošetřená a obsahují pesticidy.

CO JE ZAPOTŘEBÍ NA DOMÁCÍ KLÍČENÍ 


Těch způsobů jak doma klíčit je hodně. Můžete si veškeré potřebné věci vyrobit doma např. z PET lahve, zavařeninové sklenice se sítkem, pěstování na vatě… Dalším způsobem je, že si koupíte sklenici již se sítkem a odkapávacím talířkem nebo talířek se sítkem. V dnešní době najdete opravdu krásné designové kousky. No a kdybyste tedy opravdu chtěli, tak v dnešní době se dá koupit i nakličovací sada na microgreens (kde je obsažena miska, perlan nebo gel). Dokonce i na rohlík.cz si můžete pořídit set, díky kterému doma rychle a jednoduše vypěstujete vlastní čerstvé microgreens. Tento set je navržen tak, aby obsahoval vše, co je třeba k vypěstování (misku, již daná semínka, speciální substrát, který se po namočení promění v gel). Snadnější to už být snad ani nemůže :))

"Já jsem zainvestovala malou částku do nakličovací sklenice "ZDRAVÝ DEN SKLENICE NA KLÍČENÍ 700 ML" ta se pohybuje kolem 350,- Kč – 400,- Kč. Poté do nakličovacího sítka s keramickým talířkem. Značku nevím, ale stálo mě to kolem 400,-Kč. Na internetu najdete spousty druhů… "

SKLENICE NA KLÍČENÍ :

Jak jsem psala již výše, druhů sklenic je několik. Já Vám popíšu tu, kterou mám zrovna doma. Je to speciálně vyrobená sklenice na klíčení. Je praktická, ekologická a snadno omyvatelná. Vyrobená je ze zdravotně nezávadného a bezpečného skla. Uzavírá se víčkem, které má v sobě síťku z nerezové oceli. Ta klíčkům poskytuje dostatečný přísun kyslíku, i když je sklenice pevně zašroubovaná a krásně přes ni odkapává přebytečná voda. Tato sklenice stojí v kovovém stojanu, díky tomu může na keramický podstavec odtéct veškerá přebytečná voda, která z klíčků odkapává po jejich propláchnutí. Nikde se tak přebytečná voda nezdržuje a klíčky nemají tendenci hnít a plesnivět. Na tomto principu fungují i ostatní sklenice. Jestliže přemýšlíte o koupi, vybírejte takovou, která obsahuje všechny tyto prvky : sklenice, víčko se sítkem, stojan, odkapávací miska. Design si už zvolte dle svého vkusu. J

CO KLÍČIT VE SKLENICI :

-  adzuki fazole, cizrna, čočka, hrášek, ječmen, mungo fazole, slunečnice, veškeré namíchané směsi …

KLÍČÍCÍ MISKA :

Ne všechna semínka, převážně ta drobná snesou klíčení ve sklenici. Proto se doporučuje je dávat na sítko. Zde semínka rostou vzhůru, kořeny Vám prorostou skrz sítko dolů a semínka zde nemají možnost zahnívat. Jednoduše je po vyklíčení vytáhnete i s kořínky. Pokud použijete misky s gelem, tak tady naklíčená semínka jednoduše ustřihnete a můžete servírovat.

CO KLÍČIT NA MISCE :

 - alfalfa, brokolice, červené zelí, ředkvička, koriandr, rukola ….

NA CO SI DÁT POZOR PŘED KLÍČENÍM A BĚHEM KLÍČENÍ :


Jako první věc si semínka přebereme - opravdu se vyplatí, když ihned na začátku přeberete semínka, která jsou např. poškozená, rozpůlená, plesnivá, nahnilá, jinak zbarvená. Tato semena by později nadělala neplechu, začala by hnít nebo plesnivět mezi vyklíčenými klíčky.

Další důležitý krok je čistota – ruce mějte čisté, beze zbytků mýdla, krémů, jakýkoliv nečistot atd. To stejné platí i pro misky a sklenice. Vždy je mějte důkladně umyté, beze zbytků jaru a dalších nečistot. Semínka pravidelně proplachujte pitnou vodou. Proplachování musí být pravidelné. Díky tomu zabráníte rozvoji hniloby a plísní. Zajistěte, aby se ke klíčícím rostlinkám nedostal hmyz, hlavně mouchy, které tu mohou naklást vajíčka.

Plíseň a hniloba při klíčení – častěji se potkáte s plísní. Hnilobné zárodky bývají již na semenech s podezřelou barvou nebo tvarem, případně na poškozených jádrech s narušenou slupkou. Jak jsem již psala výše. Pokud neodstraníte poškozená semena, můžou Vám začít i hnít. Mě osobně se to stalo jednou při klíčení cizrny. Hnilobu rozpoznáte podle velmi nepříjemného zápachu. Plíseň rovněž páchne a vytváří bílý, šedavý, někdy i zelený povlak. S takovými plesnivými a zahnívajícími semeny nemějte slitovaní. Nekompromisně je zlikvidujte.

Přirozené chloupky u semen nejsou plísní - některá velmi drobná semínka, např. brokolice, ředkve, ředkvičky, hořčice nebo řeřichy tvoří velice brzy drobounké kořínky, které se na první pohled podobají plísni. Nemusíte mít strach a semínka ihned likvidovat. Pokud si nejste jistí, zda je to plíseň, dá se zkontrolovat pod lupou.

Umístění sklenic a sítek – jakmile budete mít nachystaná semena na klíčení, nikdy je nedávejte na přímé sluneční světlo. Mají raději stín nebo šero a pokojovou teplotu (ideálně 18-20°C).

JAK SPRÁVNĚ KLÍČIT SEMÍNKA


KLÍČENÍ NA MISCE :

  • Důležité je mít semínka přebraná a pracovat s čistou miskou a sítkem.
  • Semínka propláchneme a namočíme jej do vlažné vody. Každé semínko má jinou namáčení tzv. aktivační dobu. U těchto drobných semínek je doba kratší. Tento čas je uveden na obalech.
  • Zaktivovaná semena slijte a opět je propláchněte čistou vodou. Namočená semínka rozprostřete po celé ploše sítka. Doporučuje se maximálně 2 patra vrstev, nejlépe však jen jedno. Poté vložte do nakličovací misky.
  • Po dobu cca dvou dnů mějte semínka zakrytá třeba miskou. Každé ráno i večer semínka jemně zvlhčete, pozor - nedávejte je pod tekoucí vodu, vyplaví se pryč.
  • Zhruba třetí den už můžete klíčit bez zakrývání semínek. Opět je minimálně ráno i večer zavlažujte. Jakmile začnou semínka růst a kořínky prorostou skrz sítko, semínka můžete v klidu dvakrát denně už proplachovat pod tekoucí vodou.
  • Klíčky můžete sklízet zhruba za 4 – 6 dní. Můžete je bez problémů konzumovat i s kořínky. Pokud nesníte všechny klíčky naráz, můžete je skladovat v lednici, kde vydrží cca 3 dny.

KLÍČENÍ VE SKLENICI :

  • Důležité je mít semínka přebraná a pracovat s čistou sklenicí.
  • Semínka propláchneme a namočíme je do vlažné vody. Proces namáčení provádíme již v dané sklenici na klíčení. Vršek se sítkem tím pádem nemusíme odšroubovávat, stačí jen napouštět a vylévat vodu skrz něj. Každé semeno má jinou namáčení tzv. aktivační dobu. Některým semínkům stačí 4 hodiny, některé se namáčí až 12 hodin. To najdete vždy napsáno na obalech semínek nebo na obalu klíčící sklenice.
  • Nabobtnalá semena slijeme a propláchneme čistou vodou. Postavíme na odkapávací misku dnem vzhůru.
  • Nezapomínáme semínka proplachovat alespoň dvakrát za den, v teplém období roku nejlépe čtyřikrát až pětkrát. Po opláchnutí vrátíme vždy sklenici do stojanu dnem vzhůru.
  • U většiny semen uvidíte první známky klíčení již druhý den. No a sklízet můžete v podstatě již od 4 – 7 dnů.
  • Jestliže nesníte všechny klíčky, můžete je skladovat pár dní v lednici. Nejprve ale je musíte na čisté utěrce osušit a nechat je proschnout. Poté je můžete přesunout do uzavíratelné misky a vložit do spodní části lednice.

TIPY CO S KLÍČKY DĚLAT


Klíčky je nejlepší jíst v syrovém stavu. To ale neznamená, že je nemůžete tepelně zpracovávat. Navíc každá naklíčená rostlina má jinou chuť. Já klíčky používám z 90% čerstvé a například čerstvá rukolavelice výraznou hořkou chuť. Tu miluji na chlebu s vegan pomazánkou nebo ji přidávám do salátů. Semínka brokolice i alfalfy zase miluji například v sendviči nebo v hamburgeru, kde tvoří opravdu silnou vrstvu. Mungo nejraději používám do asijských polévek a ostrých salátů, kde dodají svěží chuť. Fazole adzuki si přidávám do salátů nebo do vegan masových směsí. Z naklíčeného hrášku můžete udělat známou Pučálku. Využití jsou opravdu spousty. Záleží jen na Vaší fantazii a chuti.

Když budete dodržovat veškeré uvedené informace, které jste se dozvěděli nebo se držet údajů uvedených na obalech, nemáte co zkazit. Pokud si klíčení doma zamilujete, uvidíte, že Vám nebude stačit jedna miska a jedna sklenice. Natož dva druhy semínek. :))

Pokud Vás k tomuto tématu něco zajímá a nezaznělo to tady, klidně mi napište. Jestliže budu znát odpověď, ráda Vám ji sdělím. Pokud ne, pokusíme se ji zjistit. :)


Děkuji Vám za přečtení tohoto článku. Věřím, že jste se dozvěděli zajímavé věci a určitě vyzkoušejte alespoň jeden z receptů. Jsou rychlé, snadné, zdravé.

A pokud se Vám článek líbil neváhejte ho sdílet.

Jestliže podle mě vaříte, napište mi jak Vám jídla chutnala a zda jsou to recepty, které využíváte. Budu velice ráda za zpětnou vazbu. Nezapomeňte mě označit @bohokristyna a sledovat na sociálních sítích :) Uděláte mi tím velkou radost. Navíc je to jediná cesta, jak mohu pro Vás stále vymýšlet nové a nové dobroty.

Máte-li zájem, zde si můžete přečíst zajímavosti o mně.

Děkuji Vám všem a přeji krásně prožité chvíle u jídelního stolu s Vašimi blízkými :))

Boho Kristýna