OVESNÉ VLOČKY. ZDRAVÁ, KOUZELNÁ POTRAVINA NEBO JEN LEVNÁ SUROVINA BEZ CHUTI?

30.04.2023

Tak skvělá potravina, plná benefitů a zároveň snad nejméně populární potravina co se týče oblíbenosti u lidí, chuti a dejme tomu i vzhledu.

A přitom si troufnu říct, že ovesné vločky patří mezi nejzdravější potraviny vůbec. Jsou skvělým zdrojem vlákniny, minerálních látek, vitamínů, dokážou člověka zasytit na delší dobu, dávají tělu energii … A pro mě jsou pěkné i vizuálně. A čím obyčejnější papírový obal mají, tím pro mě lépe. :))

Přesto stále existuje spousta lidí, kteří ovesné vločky nemají rádi a nedokážou si představit jejich konzumaci. V mém okruhu je takových lidí docela dost. Vždy když s nimi snídám, jde na nich vidět, jak by jejich oči jedly se mnou. Koukají mi do misky a říkají " Hmmm to vypadá ale velice dobře. To i musí být dobré. Co to vlastně jíš? Zase něco zdravého?" Jakmile z mých úst vyjdou slova jako : " Děkuji. Ano, je to velice dobré a je to ovesná kaše s jablkem, skořicí a arašídovým máslem." ( těch možností s čím může být kaše v kombinaci je několik). V tu chvíli jen vidíte, jak se z jejich tváře vytrácí to nadšení a ten jas z očí. A z jejich úst většinou vyjde něco jako : " Aha …no já jsem říkala, že to bude něco moc zdravého. To pro mě není." V tu chvíli si říkám, jestli to lidi opravdu vědí. Jestli opravdu vědí, že by jim to nechutnalo. Že vědí, že to opravdu pro ně není. Jestli vůbec vědí, o co vlastně přicházejí.

Takže jestli patříte mezi lidi, co mají vločky rádi a chtějí si o nich přečíst něco zajímavého, jste na správném místě. Pokud jste člověk, který přemýšlí, že by začal vločky jíst a hledá další důvody proč je zařadit do svého jídelníčku, tak jste tu také správně. No a pokud jste zrovna odpůrce ovesných vloček, ale rád si přečtete zajímavé články o surovinách, tak jste tady také správně.

V tomto článku Vám ukážu veškeré benefity ovesných vloček. Samotnou jejich výrobu, nějaké ty vychytávky a samozřejmě na konci článku najdete i recepty.

VÝROBA OVESNÝCH VLOČEK 

Ovesné vločky jsou v podstatě obilný výrobek, který vzniká rozdrcením ovesných zrn. Jako první se musí očistit zrno od různých nečistot jako je prach, kamínky … Nyní se zrno na několik hodin vystaví vlhku a poté se přesune do sušáren, kde se vysuší. Tento postup dodává vločkám jejich oříškové aroma. Teplem se rovněž aktivují látky štěpící tuky (enzymy), které by jinak při skladování působily nepříjemnou žluklou, hořkou pachuť. Nakonec zrna procházejí mezi dvěma válci, které je rozmáčknou a vytvoří tak vločky. Ty se pak už jen suší, třídí dle velikosti a balí.

CO VŠECHNO OVESNÉ VLOČKY OBSAHUJÍ 


Ovesné vločky mají velký obsah bílkovin, nenasycených mastných kyselin, vlákniny, obsahují též sacharidy, vitamíny a minerální látky. Vezmeme si to popořadě a některé informace si trošku rozebereme a řekneme si k nim více informací.


BÍLKOVINY : 

-  na 100 g ovesných vloček připadá 14 g bílkovin. To znamená, že pokud si ráno uvaříte ovesnou kaši z 50 g vloček, máte na snídani 7 g bílkovin.


TUKY : 

- ovesné vločky mají více tuků, než ostatní obiloviny. Obsahují 5 – 10 g tuku na 100 g. Ale nebojte se. Tyto tuky jsou kolem 80% nenasycené mastné kyseliny. Zhruba polovinu tvoří kyselina olejová a dalších 40% je kyselina linolová. Ta se řadí mezi omega - 6 mastné kyseliny. Celkové složení tuku v ovesných vločkách je prospěšné.

SACHARIDY A VLÁKNINA : 

- ovesné vločky obsahují až kolem 11 g vlákniny na 100 g. Doporučený denní příjem vlákniny je 30 g.

Zhruba 60 g komplexních sacharidů připadá na 100 g ovesných vloček. Tyto polysacharidy zajišťují pomalejší vstřebávání a zajišťují delší sytost a pomalejší nástup hladu.

Oves obsahuje beta-glukan a jeho možné účinky na organismus jsou velmi rozmanité. Beta-glukany obilovin příznivě působí na hladinu cholesterolu a glukózy v krvi. Mohou také fungovat jako prebiotikum, které slouží jako potrava pro prospěšné střevní bakterie. Naopak beta-glukanům kvasinek a hub se připisuje vliv na imunitní funkce organismu, fungují jako tzv. imunomodulátory. S tím souvisí jejich další účinky, jako je protinádorová aktivita, protizánětlivý a antioxidační efekt, podpora hojení ran nebo zvyšování odolnosti vůči některým infekcím.


VITAMÍNY A MINERÁLNÍ LÁTKY : 

- ovesné vločky jsou zdrojem vitaminů A, B1, B2, B6, D, E, kyseliny listové a kyseliny pantotenové. Najdete v nich také vápník, draslík, fosfor, hořčík, zinek, měď a mangan. Ze 100 g ovesných vloček získáme přibližně 16% doporučené denní dávky kyseliny listové. Ta je zapotřebí při krvetvorbě, bez ní by byla poškozena tvorba červených krvinek. Je také nezbytná pro správný růst a vývoj plodu. A nefungovala by nám bez ní pořádně nervová soustava. 


Další kouzelnou složkou je například vitamín B1 (thiamin). Napomáhá růstu a vývoji buněk, podporuje správnou činnost nervové soustavy a srdce, zvyšuje pozornost a dlouhodobou paměť, pomáhá tělu vyrovnávat se se stresem a "kontrolovat nálady", dodá vám energii a zažene únavu.

Vitamín B6 je také nazýván pyridoxin. Tento vitamín hraje velmi významnou roli v lidském těle a podporuje jak psychickou, tak fyzickou stránku člověka. Zlepšuje celkovou obranyschopnost a lidský metabolismus. Důležitý je pro sportovce, protože snižuje míru únavy a vyčerpání.

Vločky také obsahují vitamín E, který chrání buňky před volnými radikály, oxidačním stresem a zároveň pomáhá zpomalovat stárnutí buněk. Nedostatek vitamínu E snižuje obranyschopnost. 


Ve 100 g vloček se nachází přibližně dvojnásobná doporučená denní dávka manganu, který je důležitý například pro zdraví kostí. Jsou také zdrojem draslíku, hořčíku nebo i železa. Draslík a hořčík se podílejí na správné funkci svalů a nervové soustavy. Železo zajišťuje přenos kyslíku, podílí se na funkci imunitního systému a je také důležité pro podporu kognitivních funkcí, jako je soustředěnost a paměť. 

Tak nevím jak pro Vás, 

ale pro mě zatím zajímavé informace. Chápu, že ne všechny zajímají takové podrobnosti o vitamínech a minerálních látkách. Ale jsou to cenné informace pro Vaši přítomnost nebo i budoucnost. Nikdy nevíte, kdy se Vám to bude hodit. Třeba za dva roky zjistíte, že jste moc unavení a nebudete vědět z čeho. Náhle si vzpomenete, že jste někde četli článek o vitamínu B a že jeho nedostatek toto způsobuje. Ověříte si informace a pohlídáte si jeho denní příjem a hned Vám bude lépe. Nebo to také bude kombinace více věcí… :))

No a pokud Vás tyto informace přesto nezajímají, tak se podíváme proč je dobré jíst ovesné vločky. A to nejen když hubnete, ale proč je dobré je zařadit i do všedního dne. Benefitů mají spousty, tak věřím, že Vás nějaký osloví a třeba na ně změníte názor. Z negativního na pozitivní a zařadíte je do Vašeho jídelníčku.

JAKÁ JE PORCE OVESNÝCH VLOČEK :

Přestože jsou ovesné vločky velice zdravé, mají relativně vysokou energetickou hodnotu. Proto se doporučuje stanovená denní dávka. U žen by se tato denní dávka měla pohybovat kolem 30 – 40 g a u mužů je to samozřejmě trochu vyšší a to mezi 40 – 50 g.


PROČ JÍST OVESNÉ VLOČKY

· Obsah vitamínů a minerálů

  • Jak jsem již psala a popisovala výše. Ovesné vločky obsahují vitamíny skupiny A, B, D, E a minerální látky jako je draslík, hořčík, železo, které nám posilují imunitní systém, naši nervovou soustavu a mají spousty dalších benefitů.

· Posilují imunitní systém

  • Naše imunita je tak trochu i obrazem naší střevní mikroflóry. Tu z části ovlivňuje naše kvalita stravy a fyzická aktivita. U ovesných vloček je v hlavní roli již zmiňovaný beta-glukan, který pozitivně ovlivňuje naši imunitu, protože pomáhá takzvaným neutrofilům. Ty bojují proti infekcím. Navíc polysacharidy spolu s beta-glukany navíc pomáhají udržet stabilní hladinu cukru v krvi, a tak úspěšně bojovat proti návalům chutí na sladké.

· Pomáhají našemu trávení

  • Předností ovesných vloček je vláknina a ovesné vločky mají jak rozpustnou tak i nerozpustnou vlákninu. Ta rozpustná vláknina na sebe váže vodu a snadno bobtná, vytváří gelovitou hmotu, která působí hojivě na stěny trávicího ústrojí, udržuje hladinu cholesterolu a navozuje pocit sytosti. No a ta nerozpustná vláknina tzv. hrubá, nabaluje na sebe škodliviny, podporuje činnost střev a působí proti zácpě, v zažívacím traktu také funguje jako kartáč. Obě dvě vlákniny slouží ve střevě jako potrava pro prospěšné střevní bakterie. A ty jsou prospěšné nejen pro správné trávení, ale jak jsme si už řekli i pro celkovou imunitu.

· Ideální potravina pro hubnutí

  • Díky obsahu polysacharidů a vlákniny mají ovesné vločky vysokou sytící schopnost. Za prvé polysacharidy zasytí na delší dobu, než jednoduché sacharidy (cukry), protože se pomaleji tráví a zůstávají delší dobu v trávicím traktu. Za druhé, rozpustná vláknina v ovesných vločkách na sebe váže vodu, zvyšuje svůj objem a zaručuje pocit sytosti i na delší dobu. Viz bod 3 výše.

· Udržuje stabilní glykemický index

  • Hlavní složkou ovesné rozpustné vlákniny jsou beta-glukany, které zajišťují nízký glykemický index. To znamená, že po konzumaci ovesných vloček se hladina cholesterolu zvyšuje pomalu. To pomáhá kontrolovat chutě na sladké.
  • Zajímavostí je, že glykemický index se mění i tepelnou úpravou a kombinací potravin. Např. když ovesné vločky smícháme s bílkovinou, tukem, jinou vlákninou,(jogurt, ořech, ovoce) jejich glykemický index se ještě sníží. No a naopak když smícháme vločky s vodou, glykemický index se zvýší rychleji.

· Udržují zdravou hladinu cholesterolu

  • Beta-glukany mají také schopnost udržovat zdravou hladinu cholesterolu v krvi. To napomáhá předcházet infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhodě (mrtvici).

· Zvyšují naši energii

  • Polysacharidy obsažené v ovesných vločkách se uvolňují postupněji než jednoduché sacharidy (cukry). Díky pomalému uvolňování máme delší dobu energii v těle. Proto je dobré ovesné vločky snídat například před dlouhou túrou, náročným pracovním dnem, dlouhou pracovní cestou … jednoduše tehdy, když budeme potřebovat větší a delší energii a víme, že další jídlo může být až za dlouho.

· Velké množství bílkovin

  • Jak jsem již psala výše, ovesné vločky obsahují docela velké množství bílkovin. A Vy už určitě víte, že bílkoviny (esenciální aminokyseliny) jsou velice důležité při stavbě svalové hmoty a také při redukci váhy v dietách. Což tedy ocení převážně lidé, kteří hubnou, nabírají svalovou hmotu, ale také vegetariáni a vegani, kteří si hlídají denní dávku bílkovin.

· Zlepšování nálady

  • Ovesné vločky obsahují lecitin a tryptofan, díky kterému působí vločky příznivě na nervy. Esenciální aminokyselina tryptofan dokonce pomáhá v boji proti úzkostem, depresím, stresu, poruchám spánku a snižuje pocit napětí. Předcházení úzkosti, depresí, únavy a podrážděnosti napomáhá i vitamín B1 a B6.

Tak co, už Vás něco přesvědčilo k tomu, abyste začali jíst nebo pravidelněji zařazovali do jídelníčku ovesné vločky? Když si to tak vezmu, tak nejen že je to neuvěřitelně zdravá potravina, ale i velice levná. No opravdu… jen počítejte se mnou. Zhruba za 1 kg ovesných vloček zaplatíte 59 Kč. Na snídani si dáte cca 50g vloček do ovesné kaše, což jsou zhruba 3 Kč na porci. Kde seženete tak nadupanou potravinu vitamíny, minerály i bílkovinami za takovou cenu? Za 3 Kč si možná koupíte 1 ks rohlíku. Bílého rohlíku, který je nezdravý, plný jednoduchých cukrů, tuků a ještě k tomu se z jednoho kusu nenajíte ( ne, že bych si občas obyčejný rohlík nekoupila, jen chci poukázat na ten paradox ;)) ).


A dalším plusem pro ovesné vločky je, že se z nich dá uvařit jak sladké jídlo, tak i slané. Mají neuvěřitelné množství způsobů přípravy, jejich chuť je neutrální, spíše jemně oříšková a proto se hodí úplně kamkoliv. Sladké kaše, lívance, domácí müsli, můžete s nimi částečně nahradit mouku v buchtách, muffinech. Výborné jsou i v domácím slaném chlebu, můžete z nich udělat i slané lívance, slané kaše nebo s nimi můžete zahušťovat omáčky, polévky atd.

SHRNUTÍ :

  • jsou zdrojem vitaminů A, B1, B2, B6, D, E, kyseliny listové a kyseliny pantotenové
  • obsahují omega-3 a omega-6 nenasycené mastné kyseliny
  • mají vysoký obsah vlákniny a kvalitních sacharidů
  • najdete v nich vápník, draslík, fosfor, hořčík, zinek, měď a mangan
  • mají vysoký obsah bílkovin a nenasycených mastných kyselin
  • posilují imunitní systém
  • pomáhají našemu trávení
  • je to ideální potravina pro hubnutí
  • udržují stabilní glykemický index
  • udržují zdravou hladinu cholesterolu
  • zvyšují naši energii
  • zlepšují náladu
  • je to velice levná potravina
  • dá se z ní uvařit jak sladké, tak i slané jídlo

Pokud Vás k tomuto tématu něco zajímá a nezaznělo to tady, klidně mi napište. Jestliže budu znát odpověď, ráda Vám ji sdělím. Pokud ne, pokusíme se ji zjistit. :)


Děkuji Vám za přečtení tohoto článku. Věřím, že jste se dozvěděli zajímavé věci a určitě vyzkoušejte alespoň jeden z receptů. Jsou rychlé, snadné, zdravé.

A pokud se Vám článek líbil neváhejte ho sdílet.

Jestliže podle mě vaříte, napište mi jak Vám jídla chutnala a zda jsou to recepty, které využíváte. Budu velice ráda za zpětnou vazbu. Nezapomeňte mě označit @bohokristyna a sledovat na sociálních sítích :) Uděláte mi tím velkou radost. Navíc je to jediná cesta, jak mohu pro Vás stále vymýšlet nové a nové dobroty.

Máte-li zájem, zde si můžete přečíst zajímavosti o mně.

Děkuji Vám všem a přeji krásně prožité chvíle u jídelního stolu s Vašimi blízkými :))

Boho Kristýna