SMOOTHIE: JE TO CHUTNÝ A ZDRAVÝ NÁPOJ NEBO BAREVNÉ NEBEZPEČÍ PŘI HUBNUTÍ?

04.06.2023

Smoothie určitě všichni už znáte. Myslíte si, že je to jen trend dnešní uspěchané doby? Nebo je to trend štíhlých vysportovaných jedinců? Jsou opravdu smoothie a freshe tak zdravé nebo se po nich naopak přibírá na váze? Možná o nich máte také nějakou představu, jako například, že jde o tu nejzdravější věc, kterou do svého těla můžete dostat. Že je tento elixír nabitý vitamíny, minerály, antioxidanty a na naše tělo má magické, omlazující a ozdravující účinky. Ale je to doopravdy tak?

V tomto článku se společně podíváme na to, jaký je rozdíl mezi freshem, smoothie a shakem. Také na to, jestli jsou smoothie a freshe tak zdravé, jak se o nich píše téměř všude na internetu. Prozkoumáme, zda je možné po nich hubnout nebo zda jsou naopak pro naše tělo škodlivé. No a jako vždy budou na konci tohoto článku recepty na smothie a shake. 

ROZDÍL MEZI SMOOTHIE, FRESH ŠŤÁVOU A SHAKEM … PRO TY, CO S TÍM STÁLE ZÁPASÍ

Smoothie je v podstatě nápoj z rozmixovaného ovoce, zeleniny či z jejich kombinace. Kombinovat jej můžete s oříšky, semínky, kořením, bylinkami i veganskými mléčnými produkty. Smoothie je nápoj, kde zůstává dužina i vláknina z použité suroviny.

Fresh šťáva je nápoj taktéž vyrobený z ovoce, zeleniny či z jejich kombinace, ale jak už název napovídá, je to vymačkaná šťáva z daných surovin. Každá surovina je tedy zbavena dužiny a tím pádem i vlákniny.

Shake je mléčný nápoj v kombinaci s ovocem, oříšky, někdy i smetany a zmrzliny. Pokud si hlídáte postavu nebo přísun bílkovin, můžete v podstatě do shaku přidat i protein. V tom případě už můžete říct, že máte proteinový shake.

"Samozřejmě, že pokud si hlídáte postavu, neuděláte si shake s proteinem, zmrzlinou a smetanou. Myslím tím, že si vložíte např. do mixéru banán, protein, 1/2 rostlinného mléka s vápníkem a 1/2 vody. V tomto případě by to mělo být asi pojmenované jako smoothie, ale když vynecháte vodu, tak to můžete nazvat jako smoothie a stejně tak už i jako shake. Podle mého názoru by bylo srozumitelnější a možná i pro všechny jasnější, že jakmile to obsahuje mléčné produkty, má se tomu říkat shake, jakmile je to nápoj bez mléčných produktů a s dužinou je to jasný favorit pro smoothie, no a jakmile je to jen čistá šťáva, je to fresh. Jednoduché, nemyslíte?"

"Tak či tak, rozdíly jsme si řekli a jaký si v tom uděláte systém, je už na Vás" :)

(V podstatě stejně jako freshe, ani smoothie nápoje se zatím nedočkaly oficiální definice a není tudíž "legislativně" vymezeno, jaké požadavky mají splňovat. Takže si to Vaše pití můžete pojmenovat, jak chcete :) )

ŘÍKÁTE SI, ŽE SMOOTHIE JE NAPROSTÁ BOMBA. RYCHLÉ, SNADNÉ, ZDRAVÉ A PRO FIT LIDI…

Možná máte názor, že smoothie a fresh je naprostý lék na vše. Třeba na čas. Protože příprava smoothie je naprostá pohoda. Vše potřebné se dá do mixéru, rozmixuje se to a můžeme konzumovat. Nebo je to lék na imunitu. Každý přece ví, i doktoři nás k tomu nabádají, že v ovoci a zelenině je spousty vitamínů. A pokud chceme být zdraví, musíme ovoce a zeleninu jíst ve větším množství. No a v neposlední řadě to může být lék na to jak vypadat fit. Být fit a vypadat dobře je přáním většiny z nás. Všude na internetu, v časopisech a v podstatě všude v médiích na nás dennodenně "útočí" počítačově upravené fotky štíhlých a spokojených lidí. Různých žen s vypracovanými břišáky držící smoothie či ovoce v ruce. To určitě všichni moc dobře znáte.

Problém však je, že tyto takzvané léky na vše můžou vyvolávat v řadě lidí domněnku, že smoothie je něčím super výjimečným, co lze konzumovat pětkrát denně jako náhradu za snídani, oběd, svačiny i večeři.

TAK JAK TO JE TEDY DOOPRAVDY S TÍM SMOOTHIE A FRESHEM?

Není žádných pochyb o tom, že ovocné a zeleninové šťávy jsou zdravé pro naše tělo, mysl a že by se měly objevovat v našem jídelníčku. A jestli čtete pozorně, všimli jste si, že jsem napsala objevovat v našem jídelníčku. To znamená sem tam si smoothie a fresh dopřát. Ale určitě ho nekonzumovat každý den místo jednoho z hlavních jídel, jak se objevuje v některých článcích na internetu.

Taktéž se uvádí, že smoothie je velice vhodné na detoxikaci těla, převážně pokud chcete vyčistit tělo, zbavit ho toxinů a škodlivých látek. Dalšími takovými informacemi kolujícími na internetu je, že díky smoothie shodíte přebytečná kila a že pomáhají zhubnout. Ale co mě nejvíce dostalo, bylo to, že smoothie je prostě trendy. Že takové smoothie a fresh je nejen zdravé a lahodné, ale je také moderní a velice fotogenické. S takovými informacemi bych zacházela opravdu opatrně. Něco málo na tom bude, ale to procento je tak malé, že bych se nad tím raději jen pousmála a pokračovala dál… :)) Nezapomeňte, že a to já vždy říkám, "VŠEHO S MÍROU". 

PRVNÍM FAKTEM JE, ŽE….

V jedné takové sklenici se schovává opravdu hodně kcal. Pokud jste někdy už smoothie dělali, vzpomeňte si, kolik se Vám do té jedné sklenice všeho vešlo. Je docela běžné, že si někdo udělá takovouto dobrotu z banánu, ananasu, jahod, přidá ještě např. ořechy a myslí si, jakou si dopřává malou, lehkou a zdravou svačinku. Svačinku, do které jsme dali jeden banán, hrst mraženého ananasu, misku jahod a hrst ořechů. A přitom podle Světové zdravotnické organizace bychom měli denně konzumovat až 400 (v článku ZDRAVÝ TALÍŘ uvádím 500 g) ovoce a zeleniny rozdělených do minimálně tří porcí. A to ovoce by mělo mít menší část cca 130 g (200 g). Nejenom, že jsme přesáhli denní doporučenou dávku, ale představte si tu realitu, kdy si toto množství ovoce dáte na talíř a ráno posnídáte. Předpokládám, že nikdo z nás by to nesnědl…J

Uvedeme si malý příklad. Řekněme, že banán má 150 g a 134 kcal, 140 g ananasu má zhruba 70 kcal, 100 g jahod má 40 kcal a 30 g kešu ořechů má 175 kcal. Dohromady nám to dělá 419 kcal. Zároveň uvedené potraviny obsahují asi 47 g cukru. Energetická hodnota menšího oběda v jedné skleničce, kterou vypijeme na pár hltů. Pro někoho, kdo se například snaží hubnout, to může být docela dost zajímavá informace.

I tak si stojím zatím, že smoothie může být dobrá alternativa ke svačině či snídani, pokud třeba nestíháme nebo si ho dáme jednou za čas a přizpůsobíme tomu celodenní jídelníček.

DRUHÝM ZAJÍMAVÝM FAKTEM JE, ŽE....

Člověk byl obdarován zuby. A to ne nadarmo. Zázračný proces trávení začíná totiž už v ústech, proto je žvýkání nezbytnou součástí dobrého trávení a zdraví. Ústa připravují potravu pro další zpracování tím, že ji mechanicky rozmělní, ve slinách se pak rozpustí některé její části. Žvýkání usnadňuje a urychluje trávení. Při žvýkání pomáhají sliny, které jsou tvořeny ve slinných žlázách a jsou vylučovány průběžně.

Celulóza, která se nachází v zelenině, musí být důkladně rozrušena žvýkáním, protože tělo nedisponuje žádným enzymem, který by to zvládl. Jestliže není důkladně rozžvýkána, místo toho, aby pomáhala při vyměšování, hnilobně se rozkládá, způsobuje plynatost a nadýmání. Navíc s trávením ovoce a zeleniny si naše tělo dá práci a tu mu samozřejmě štěpící enzymy usnadňují. Pokud okamžitě polykáme a nežvýkáme potravu, tyto enzymy se uvolňují v malém množství nebo i vůbec.

Takže dostatečné kousání je nejen dobré pro samotné jídlo, ale je také spojeno se signálem pocitu plnosti a s nastartováním trávení. Začnou se více tvořit sliny, produkovat enzymy a začne také lépe pracovat žaludek. Po jídle střeva potlačují hormon zvaný ghrelin, který řídí hlad, a zároveň uvolňuje hormony plnosti. Tyto hormony říkají našemu mozku, že jsme už jedli a snižují chuť k jídlu. Navozují tzv. pocit plnosti a pomáhají nám přestat jíst. Tento proces trvá asi 20 minut, proto se vždy doporučuje nejen jídlo cca čtyřicetkrát pokousat, ale i to, že máme jíst v klidu, dostatečně dlouho a nenarušovat tento proces dalšími vlivy (např. sledování TV, sledování videí, čtení emailů, čtení zpráv…).

Další takovou zajímavostí je, že látky z potravy rozpuštěné ve slinách stimulují chuťové pohárky na jazyku. Čím více žvýkáme, tím více si jídlo vychutnáme.

Takže pokud si dopřejeme sklenici smoothie, freshe nebo shaku, ošidíme se zároveň o všechny tyto procesy, které máme v těle nastavené. 

NO A V NEPOSLEDNÍ ŘADĚ NÁS MŮŽE ZAJÍMAT, ZDA JE MOŽNÉ SE PŘEDÁVKOVAT ZELENINOU….

Říkáte si, že je docela troufalé napsat, že se dá předávkovat zeleninou? No bohužel i tato možnost existuje. Zelená zelenina je opravdu zdravá a plná vitamínů a minerálních látek, ale bohužel i v tomto případě platí: VŠEHO S MÍROU. V některé zelené zelenině jako je např. špenát, mangold, rebarbora, fazole, některé ořechy, řepná zelenina obsahují oxalátyOxaláty jsou antinutriční látky, které snižují schopnost těla absorbovat např. vápník, železo, zinek a v trávicím systému bývají spojovány se zvýšeným rizikem vzniku ledvinových kamenů.

Je docela velké množství potravin, které obsahují oxaláty, i když v různém množství. Pojídat samotné tyto potraviny v zásadě není škodlivé. Prochází zažívacím traktem a nakonec jsou oxaláty vyloučeny stolicí nebo močí. Přestože oxaláty mohou snížit vstřebávání vápníku, úplně ho neblokují. Pokud se dodržuje pestrá strava, každý den dodáváte tělu adekvátní množství vápníku a střeva mohou normálně vykonávat svou práci, malé zamezení absorpce vápníku způsobené oxaláty by nemělo být problémem.

Problém nastává tehdy, pokud mají lidé s trávicím ústrojím takové problémy jako je třeba Crohnova choroba, celiakie, zánětlivé onemocnění střev aj. V tuto chvíli nemusí být schopni oxaláty efektivně zpracovat. Problémy s oxaláty mohou mít také lidé, kteří se léčí antibiotiky. Antibiotika ve střevech ničí bakterie, které nám pomáhají zpracovat a vyloučit oxaláty z těla ven.

Říká se, že denní příjem 250 mg oxalátů může být z dlouhodobého hlediska pro tělo nebezpečný. V jednom smoothie můžeme dosáhnout i dvakrát větší dávky oxalátů. Když je oxalátů hodně, mohou vytvářet ledvinové kameny, zhoršovat bolestivou dnu a způsobit problémy s artritidou. Oxaláty se mohou hromadit v těle, hlavně v ledvinách.

Opět k tomu mohu jenom dodat: VŠEHO SMÍROU.

TEĎ SI ASI ŘÍKÁTE, JESTLI JE TEDA VŮBEC SMOOTHIE ZDRAVÉ A JESTLI HO MÁ CENU PÍT….

Tak na to existuje úplně jednoduchá odpověď: Ano, smoothie je zdravé a určitě má cenu ho pít. A zřejmě se budu opakovat, ale se smoothie, freshem a shakem se musí zacházet s mírou.

Když si uděláte smoothie ráno, namísto snídaně, úplně fajn. Tato vitamínová bomba Vás ráno pěkně nakopne, ušetří Vám čas, budete se cítit lehčí. Ale zapomeňte na to, že si tento nápoj zopakujete v tentýž den ještě jednou. Nebo že si jej budete dávat každé ráno. Nezapomeňte, že je to velice kalorická záležitost a že si při velkém množství můžete i ublížit po zdravotní stránce.

Jestliže jste i tak závislí na smoothie a potřebujete ho vícekrát v týdnu, nezapomeňte volit takové množství surovin a složení, které Vám neublíží, a přizpůsobte k tomu celodenní jídelníček. Nezapomeňte, že jídelníček má být pestrý, vyvážený a že konzumace ovoce a zeleniny je sice zdravá, ale pro nás je nejlepší jíst tyto potraviny v celé formě. Nejenom, že získáte živiny, bez toho aniž byste to přeháněli s množstvím a tím přetěžovali své tělo, ale také předpřipravíte své jídlo pro svůj trávicí systém. Díky žvýkání a prosliňování se rozloží a lépe stráví všechny potřebné živiny.

RADY NA KONEC:

  • Klidně si udělejte Vaše oblíbené smoothie, jen ho konzumujte jednou za čas
  • Omezte množství zelené zeleniny s vysokým obsahem oxalátů
  • Dávejte přednost raději BIO zelenině a ovoci kvůli množství pesticidů, kovů a nevhodných látek
  • Dávejte si pozor jaké množství ovoce a zeleniny použijete do jedné porce smoothie / freshe
  • Konzumaci smoothie vždy přizpůsobte svůj jídelníček
  • Nepodléhejte trendům a krásným fotografiím na internetu a v médiích
  • Zařaďte do stravy fermentované produkty, které pomáhají rozložit a zabránit hromadění oxalátů v těle

Pokud Vás k tomuto tématu něco zajímá a nezaznělo to tady, klidně mi napište. Jestliže budu znát odpověď, ráda Vám ji sdělím. Pokud ne, pokusíme se ji zjistit. :)

Děkuji Vám za přečtení tohoto článku. Věřím, že jste se dozvěděli zajímavé věci a určitě vyzkoušejte alespoň jeden z receptů. Jsou rychlé, snadné, zdravé.

A pokud se Vám článek líbil neváhejte ho sdílet.

Jestliže podle mě vaříte, napište mi jak Vám jídla chutnala a zda jsou to recepty, které využíváte. Budu velice ráda za zpětnou vazbu. Nezapomeňte mě označit @bohokristyna a sledovat na sociálních sítích :) Uděláte mi tím velkou radost. Navíc je to jediná cesta, jak mohu pro Vás stále vymýšlet nové a nové dobroty.

Máte-li zájem, zde si můžete přečíst zajímavosti o mně.

Děkuji Vám všem a přeji krásně prožité chvíle u jídelního stolu s Vašimi blízkými :))

Boho Kristýna