TOFU - VŠE O NĚM A JAK S NÍM NALOŽIT?

12.07.2022

V tomto článku se dozvíte co přesně tofu je, jak se vyrábí, jaké máme druhy a také to nejdůležitější: jak s ním zacházet v kuchyni. Na konci článku uvedu i pár receptů, které budou snadné, zdravé ale i chutné :))

Co je to tofu a jeho historie



Tofu je potravina vyrábějící se ze sraženého sójového mléka. Říká se také, že je to sójový sýr či tvaroh. Tofu je čistě rostlinného původu a jeho historie sahá až do druhého století před naším letopočtem. Nejprve se vyrábělo v Číně, poté se rozšířilo do dalších zemí jako Korea, Japonsko a Vietnam.

Od roku 300 před Kristem je sója společně s prosem zmiňována ve starých čínských písemnostech jako hlavní zemědělská plodina.


O tom jak se sója dostala k nám a dále na západ se moc neví. Byla takřka neznámá až do poloviny 20. století. Zájem o vegetariánství a zdravou stravu se poté však začal rozšiřovat a dnes lze tofu koupit téměř kdekoliv.

Výroba tofu

Tofu se v podstatě vyrábí vysrážením bílkovin z čerstvého sójového mléka, následným rozdělením tekuté složky a pevné složky, která se posléze nechá zchladnout a ztuhnout.

1) Propírání :

Do nádoby vložíme sóju a zalijeme vodou. Promícháváme a propíráme, dokud není voda čistá.

2) Namáčení :

Propranou sóju zalijeme studenou vodou. Nádobu necháme stát při pokojové teplotě cca 21°C zhruba 12 - 14 hodin. Správně namočená sója má po rozpůlení stejnou barvu na celé ploše.

Chyby :

- málo namočená sója se pozná tak, že po rozpůlení má uprostřed tmavší barvu - ve výsledku bude málo tofu.

3) Drcení :

Nabobtnalou sóju vložíme do mixéru a mixujeme na úplně jemnou kaši. Čím jemnější, tím lepší. K této kaši přidáme posléze vodu. Konzistence by nám měla hustotou připomínat kefír.

4) Vaření :

Tuto umixovanou kaši vložíme do hrnce a přivedeme těsně pod bod varu. Na bodu varu kaši necháme cca 10 minut. Pokud nám kaše během vaření zhoustla, tak přidáme vodu, aby byla řídká jako na začátku a necháme prohřát k bodu varu. Je vhodné mít kvalitní hrnec, může se připalovat ke dnu.

5) Srážení :

Nejlepší srážedlo je Nigary - což je sůl z mořské vody. Nebo potravinářská sádra či citrónová šťáva. Srážedlo necháme rozpustit ve vodě a poté se přidá do mléka.

6) Pasírování :

V tomto kroku musíme oddělit mléko a pevnou složku, které se říká okara. Nejlepší je použít látku. Musí se pracovat rychle, aby mléko nevychladlo. Okaru v látce mačkáme, dokud z ní nepřestane téct mléko.

7) Lisování :

Vezmeme si nějakou děravou nádobu, kterou vyložíme řídkou látkou a do ní nalijeme sýřeninu. Tu zabalíme, zakryjeme víkem, na které dáme závaží o váze cca 5 - 10 kg. Takto lisujeme cca 20 minut.

8) Porcování :

Tofu si naporcujeme na vyhovující velikost.

9) Skladování :

Jestliže se tofu nezpracuje ihned, musíme ho vložit do vody a na chladné místo, nejlépe do lednice. Každý den se musí voda vyměnit. Takto připravené tofu vydrží několik dní.

Výrobu tofu máme za sebou a můžu Vám upřímně říct, že jsem opravdu velký milovník jídla a velice ráda si vše připravuji doma, ale abych si vyráběla tofu doma ke své klasické spotřebě ...hmm.... Myslím si, že by se mi docela hodně prodražilo. :)

"Vám samozřejmě nebudu říkat, jestli si máte tofu vyrábět nebo si ho kupovat. To si rozhodněte sami. :)) "

Nyní si ukážeme druhy kupovaného tofu a jeho výživové hodnoty. 

Tofu a tofu výrobky


Samotné tofu je v dnešní době již snadné sehnat téměř kdekoliv. Na trhu již máme několik příchutí : klasické bíle natural, uzené, marinované, bazalkové, chilli, medvědí česnek, toscana, ražniči, tymián ...Příchutí je opravdu velké množství a to se zatím bavíme jen o klasickém pevném tofu. Pak máme silken tofu neboli jemné. To je tedy naštěstí jen ve verzi natural, jeho konzistence připomíná tavený sýr a od některých značek má konzistenci jako hustější smetana.

Dále tofu můžeme najít ve zpracovaných potravinách, jako jsou tofu párky, tofu salámy, paštiky, pomazánky. I zde najdete opravdu velký výběr druhů i značek.

Zřejmě si říkáte, že je úplně jedno, od které značky si tofu koupíte, že je tofu jako tofu. Ale pravda je jiná. Každá značka si připravuje tofu podle svého a Vy jako zákazník to také poznáte na chuti a struktuře. Nejlepší je abyste si vyzkoušeli pro Vás dostupné značky a vybrali si to, které Vám nejvíce vyhovuje. U nás doma nejčastěji používáme tofu od těchto značek :

- nejčastěji "SUNFOOD" - tuto značku najdete snad v každém obchodě se zdravou výživou

- "Nature's promise" - tuto značku koupíte v každém Albertu

- "dm Bio tofu mandlovo - oříškové" - podle názvu už víte, že ho seženete v dm drogerii

- sem tam koupíme tofu od firmy "LUNTER" - to kupujeme na Rohlik.cz


Silken tofu kupuji od značky "Veto" nebo "Morinaga" a v neposlední době jsem si oblíbila značku "SOYKA". Na této značce ( SOYKA) se mi strašně líbí jejich obalový materiál, protože u zdravého stravování to vše jen začíná. :) Ale o tom někdy příště.


A co se týče zpracovaných potravin, tak ty u nás doma také najdete. Nekupuji je často, ale mám je v zásobě, kdyby se cokoliv přihodilo a já neměla čas nic uvařit. A naše oblíbené značky a produkty? Tady jsou :

- často kupuji paštiky od značky "PATIFU", od které máme vyzkoušeny snad všechny příchutě a ty nejlepší jsou Gourmet, Rajče a olivy, Delikates, Bazalka a česnek - jsou na mě moc slané, takže si je malinko upravuji :))

- další slabost máme pro párky a to od značky "LUNTER", ostatní značky mají párky vyrobeny ze sóje, které také občas kupuji

- sem tam koupím i nějakou pomazánku a to od značek "LUNTER" a COUNTRY LIFE" 

Výživové hodnoty

Tofu je zdrojem vysoce kvalitních bílkovin, které obsahují 8 z 9 esenciálních aminokyselin. Tyto aminokyseliny musíme tělu dodávat, protože si je tělo nedokáže samo vyrobit. Každých 100 g tofu obsahuje do 8 - 16 g bílkovin a obsah tuku na 100 g je od 6 - 10 g. Samozřejmě se toto množství liší od výrobce.


Tofu je také dobrým zdrojem vápníku, mědi, selenu a fosforu. Navíc obsahuje velké množství omega 3 mastných kyselin, železa, zinku, vitamínu B1 a hořčíku.   

Jak naložit s tofu v kuchyni

Práce s tofu v kuchyni je naprosto jednoduchá. Uzené tofu nemusíte nijak dochucovat a v podstatě ho můžete přidat do jakéhokoliv jídla, kde chcete vyzdvihnout uzenou chuť. A to tak, že ho opražíte na oleji, nastrouháte a přidáte třeba do pomazánky nebo ho jednoduše nahradíte jako maso, třeba do rizota, plněných bramborových knedlíků atd.

Marinované tofu a další příchutě, které jsme si vyjmenovali výše, také nemusíte dochucovat. S tofu pracujte tak, jako by to bylo maso. Jednoduše ho přidejte do jídla nebo ho jen na plátky opražte na pánvi a přidejte k tomu přílohu jako brambory, rýži ...

S bílým tofu můžeme kouzlit. I když spousta lidí má k bílému tofu odpor. A je to škoda, protože když se tofu dobře upraví, může být skvělé jak ve sladké tak i ve slané podobě a také ve studené i teplé kuchyni. Tofu lze totiž upravit tak, že nám nahradí maso, vejce, sýr, tvaroh i hustou smetanu. Má naprosto skvělou vlastnost, že přebírá chuť koření a jídla, do kterého je přidáno. 

Slaná úprava

Nejjednodušším způsobem jak bílé tofu dochutit je naložením do marinády - asijské, hořčičné, na grilování, bylinkové, sladkokyselé ... Stačí mít tofu naloženo jen pár hodin, já si ho nakládám většinou přes noc. Dále můžete bílé tofu přidat jen tak do jídel jako jsou indické, thajské a asijské omáčky ( např. thajské zeleninové kari, tikka masala, indické curry , asijské nudle ... ) nebo ho nakrájet na kostečky, obalit ho v koření a zlehka v oleji nebo jen v mouce a upéct v troubě.

Dále z něj můžeme připravit balkánský sýr, kde budeme potřebovat tofu nakrájené na kostky, polévkovou lžíci soli a vodu. Vše společně zamícháme a v uzavíratelné nádobě necháme pár hodin naloženo. Také můžeme tofu naložit jako nakládaný sýr.

Můžeme vytvořit i slaný tvaroh tak, že tofu rozmixujeme s citrónovou šťávou a olivovým olejem a dále osolíme a opepříme. Dále tofu můžeme použít do výroby pomazánek - bylinkové, budapešťské, česnekové ...

Když přidáme jednu z dalších kouzelných potravin - černou sůl, kterou používám ve svých receptech často, získáme například vajíčkovou pomazánku, míchaná vajíčka, omeletu, tofunézu ...

Silken tofu můžete využít v kuchyni do pomazánek, slaných koláčů. Často ho přidávám do koupených pomazánek a paštik na zředění a zjemnění.

Sladká úprava

Na sladká jídla lze použít jak tofu tvrdé natural, tak i silken tofu. Můžeme z něho udělat sladký tvaroh a to tak, že přidáme citrónovou šťávu, med/čekankový sirup a trochu mléka. Dále ho vmíchat do různých krémů, které můžeme použít na dorty, palačinky a ozdobit je třeba čerstvým ovocem, kokosem, kakaem. Upéct z něho cheesecake jako například citrónový, dýňový...

Další pěkné využití tofu je takové, že ho můžete přidat přímo do těsta např. do lívanců, brownies či přímo do smoothie.

Výhoda tofu je, že funguje jako pojidlo namísto vajíček. 

RECEPTY


Bramborové noky se zelím a tofu
Bramborové noky se zelím a tofu

BRAMBOROVÉ NOKY SE ZELÍM A UZENÝM TOFU 


Počet porcí : 3 - 4 porce

SUROVINY :

  • 1 balení bramborových noků
  • 1 sklenice sterilovaného bílého zelí / domácího - 0,64 kg
  • 350 g bílé cibule
  • 2 balení uzeného tofu cca 400 g
  • 3 polévkové lžíce rostlinného oleje



CELÝ RECEPT ZDE


Toast s avokádem a s tofu
Toast s avokádem a s tofu

TOAST S AVOKÁDEM A S BÍLÝM TOFU  

Počet porcí : 2 porce

SUROVINY :

  • 8 ks toustového vegan amerického chleba - ten větší
  • 210 g bílého tofu
  • 1/2 čajové lžičky černé soli
  • Pepř dle chuti
  • Rostlinný olej na smažení
  • 1 ks zralého avokáda
  • 11 - 2 čajové lžičky citrónové šťávy


CELÝ RECEPT ZDE 


DALŠÍ RECEPTY Z TOFU 



Shrnutí :


  • Tofu snižuje riziko vzniku diabetu
  • Snižuje riziko vzniku srdečních onemocnění
  • Pomáhá při hubnutí
  • Snadno nahradí maso
  • Funguje jako pojivo namísto vajíček
  • Jednoduše přejímá chutě koření a jídel, do kterých je přidáváno
  • Obsahuje dobře stravitelné bílkoviny
  • Také obsahuje 8 z 9 esenciálních aminokyselin, které si naše tělo neumí vyrobit
  • Dále se uvádí, že tofu zlepšuje zdraví kostí a pomáhá udržovat zdravou pokožku
  • Pozor: vzniká riziko ledvinových nebo žlučníkových kamenů
  • Může způsobovat nadýmání a nevolnost
  • Tyto a další nežádoucí účinky můžeme jednoduše odstranit tak, že tofu opláchneme a necháme ho chvíli vařit ve vodě nebo v zeleninovém vývaru ( to se doporučuje, pokud tofu dále tepelně neupravujeme - např. pomazánky)


Děkuji Vám za přečtení tohoto článku. Věřím, že jste se dozvěděli zajímavé věci a určitě vyzkoušejte alespoň jeden z receptů. Jsou rychlé, snadné, zdravé.

A pokud se Vám článek líbil neváhejte ho sdílet.

Jestliže podle mě vaříte, napište mi jak Vám jídla chutnala a zda jsou to recepty, které využíváte. Budu velice ráda za zpětnou vazbu. Nezapomeňte mě označit @bohokristyna a sledovat na sociálních sítích :) Uděláte mi tím velkou radost. Navíc je to jediná cesta, jak mohu pro Vás stále vymýšlet nové a nové dobroty.

Máte-li zájem, zde si můžete přečíst zajímavosti o mně.

Děkuji Vám všem a přeji krásně prožité chvíle u jídelního stolu s Vašimi blízkými :))




Boho Kristýna