TOP letních receptů - 5 mých nejoblíbenějších letních jídel
Nevíte co máte v létě stále vařit? Nebaví Vás vymýšlet nové kombinace a nemáte chuť stát dlouhé hodiny u sporáku? Jíte pořád to stejné dokola a už Vás to nudí? Nechte se inspirovat v tomto článku mými nejvíce oblíbenými letními jídly. Nejenže zde najdete 5 receptů ale také zajímavé informace o použitých potravinách a o tom, jak se správně stravovat, aby jste si pochutnali a zároveň něco udělali pro své tělo :)
V letním období se člověk vyloženě nutí jíst. Nemá na nic chuť a jeho apetit se snižuje. Našimi častými jídly v létě jsou saláty, které nemají plnohodnotné složení nebo hromady studené zmrzliny, o které raději nebudeme dále mluvit. :) Ne tedy, že bych zmrzlinu v létě nejedla, ale znám pár lidí, kteří ji mají i několikrát denně. A to je ta situace, o které raději nebudeme hovořit. :)
Ta světlejší stránka stravování v létě je taková, že člověku stačí jen např. polévka, lehké svěží jídlo, čerstvá zelenina a ovoce. Navíc chuť čerstvého ovoce a zeleniny v tomto období je neodolatelná. Vše máme po ruce rostoucí na polích a můžeme podpořit místní zemědělce. Tak se vydejte na zelné trhy, k farmářům nebo na samosběry. Nejen, že to budete mít čerstvé, místní, plné chuti, ale uděláte si i příjemný víkendový výlet s rodinou. :)
Dalším plusem je, že třeba jeden z masožravců ve Vašem okolí nebo v domácnosti, přijde na chuť zelenině a umenší spotřebu masa. I kdyby to měl být pouze jeden den v týdnu, i tak je to velký krok. Nejhlavnější ale je, abyste vařili s lehkostí, radostí a samozřejmě s chutí. Do ničeho se nenuťte a dopřejte svému tělu to, co právě potřebuje. Naslouchejte mu.
Navíc když dodržíte základy zdravého stravování, Vaše tělo i mysl Vám to oplatí. :) Bližší informace o zdravém talíři, najdete zde " Jak má vypadat zdravý talíř ". My si v tomto článku ukážeme 5 skvělých letních receptů a pár zajímavých informací o používaných potravinách.
POTRAVINY, KTERÉ POUŽÍVÁM V RECEPTECH
BATÁTY - neboli sladké brambory, pochází původně z Ameriky. Řadí se mezi nejvýživnější odrůdu zeleniny. Obsahují vitamíny A, B, C, E, minerální látky, sacharidy, vlákninu, škrob, ale i cukr. Batáty obsahují betakaroten, což je silný antioxidant, který působí jako prevence proti vícero druhům rakoviny. Batáty dále prospívají srdci, očím a snižují hladinu cholesterolu v krvi. Využití v kuchyni je velké. Můžeme je používat stejně jako brambory (kaše, hranolky, pečené v troubě, chipsy, ..). Nemusí se ani loupat a využít se dají i do salátů, budha bowlu, polévek a také do sladkých pokrmů.
KVĚTÁK - neboli karfiol, je oblíbenou košťálovou zeleninou, kde se konzumuje jeho květenství. Hlava květáku je totiž tvořena mnoha neotevřenými květy. Od místních zemědělců je k dispozici od května do listopadu. Květák je nízkokalorický, obsahuje vysoký podíl vlákniny, která Vás zasytí na dlouhou dobu. Je bohatý na vitamíny C, K, E, minerální látky - draslík, vápník, hořčík a kyselinu listovou. POZOR květák není vhodný pro osoby trpící DNOU, obsahuje totiž kyselinu močovou. Lze jej jíst syrový i vařený. V kuchyni má velké využití a to jako hlavní jídlo, příloha nebo se dává do salátů. Můžeme ho smažit, péct, dusit, gratinovat - květákové placičky, styl "na mozeček", polévky, květákové pyré, rýže z květáku...
MRKEV - mrkev všichni známe. Je to kořenová zelenina a existuje několik jejích odrůd. Nicméně je to opravdu kouzelná potravina, která obsahuje velké množství vitamínů ( C, A ), minerálů ( draslík, hořčík, vápník ... ), vlákniny i cukr a obzvláště cenné pro lidské zdraví jsou karotenoidy, které se v těle přeměňují na vitamín A a také dodávají mrkvím barvu. Mrkev můžeme konzumovat vařenou i zasyrova, kořen i nať. Z natě jsou výborná pesta, která můžete dát do salátů i polévek, využití kořenové části je pak v kuchyni opravdu velké. Polévky, do salátů, přílohy ( hranolky, pyré ), hlavní jídla( mrkvička s hráškem, karbanátky ), pomazánky, smoothie, buchty... Vzhledem k tomu, že beta-karoten se rozpouští v tucích, je velice vhodné mrkev konzumovat s ořechy, rostlinnými oleji.
TOFU - je v podstatě jídlo vyráběné srážením sojového mléka. Pochází z Číny a v dnešní době je již velice dobře známo díky svému zastoupení u vegetariánů, veganů, ale i lidí zastávajících zdravou stravu. Tofu obsahuje velké množství bílkovin, minerálních látek a vitamínů jako je vitamín B1, železo, vápník, hořčík, selen ... Je jich několik druhů. Např. klasické bílé, uzené, marinované, s bazalkou atd. Můžeme ho najít v podobě měkké, silken tofu, nebo tvrdé. Bílé tofu se využívá ve slaných i sladkých jídlech. Jeho velkou výhodou je, že strukturou připomíná tvaroh nebo sýr a rádo přebírá chutě ostatních surovin.
ČERNÁ ČOČKA - říká se jí také kaviár, protože ho připomíná svým vzhledem. Má jemně oříškovou chuť a nerozvaří se. Obsahuje velké množství bílkovin, vlákniny, minerálních látek ( železo, hořčík ), vitamín B a černý pigment, jehož látky se nacházejí také např. v borůvkách. Využití v kuchyni je opět velké. Výhoda je, že se nemusí namáčet, nerozvaří se a nenadýmá. Můžete ji dát do salátů, polévek, hlavních jídel, pomazánek ....
RECEPTY
SALÁT S AVOKÁDEM, ČERNOU ČOČKOU A GRANÁTOVÝM JABLKEM
Počet porcí : 2
- 3 porce
SUROVINY :
- 60 g černé čočky
- 180 g okurky
- 200 g cukety
- 140 g granátového jablíčka - vyloupaného
- 1 ks avokáda
- 12 g čerstvé máty
- 12 g čerstvého koriandru
ZAPEČENÉ BATÁTY ALA PIZZA
Počet porcí : cca 4 porce
SUROVINY :
- 1,1 kg batátů
- 100 g čerstvé červené papriky
- 110 g sterilované kukuřice
- 150 g čerstvých rajčat
- 110 g nivy
- 16 g česneku
RIZOTO Z KVĚTÁKOVÉ RÝŽE S PRAŽENÝM TOFU
Počet : 4 porce
SUROVINY :
- 680 g květáku po očištění
- 120 g kukuřice - mražené
- 120 g hrášku - může být i mražený
- 130 g červené cibule
- 190 g mrkve
- 190 g červené syrové papriky
- 20 g česneku
- 2 balení bílého tofu
TOFU ŠPÍZY SE ZELENINOU
Počet porcí : 4 porce
SUROVINY :
- 2 balení bílého tofu
- 1 žlutá paprika
- 1 červená paprika
- 1 - 2 červené cibule
- 1 - 2 bílé cibule
Na zálivku :
- 150 ml rostlinného oleje
- 2 čajové lžičky protlaku
MRKVOVO - POMERANČOVÁ POLÉVKA S MAKOVÝM KARI
SUROVINY
:
- 350 g mrkve
- 65 g petržele
- 2,5 ks velkých pomerančů ( pokud máte menší velikost klidně dejte 3 ks )
- 165 ml kokosového mléka v plechovce
- 10 - 15 g čerstvého zázvoru
- 75 g cibule
- 2 lžíce rostlinného oleje
Děkuji Vám za přečtení tohoto článku. Věřím, že jste se dozvěděli zajímavé věci a určitě vyzkoušejte alespoň jeden z receptů. Jsou to recepty velice chutné, i když některé se Vám budou zdát složité, nebojte se jich. Za vyzkoušení to stojí.
Ani nevíte jak bych Vám strašně ráda předala nejen recept s fotografiemi, ale poslala i tu vůni a klidně i celá hotová jídla. Mojí obrovskou radostí totiž je, když mým kamarádům, členům rodiny moje jídla chutnají a se stejnou radostí a nadšením si ho vychutnávají jako já. Je to kouzelný pocit, kterého se nechci vzdát. :)
A pokud se Vám článek líbil neváhejte ho sdílet.
Jestliže podle mě vaříte, napište mi jak Vám jídla chutnala a zda jsou to recepty, které využíváte. Budu velice ráda za zpětnou vazbu. Nezapomeňte mě označit @bohokristyna a sledovat na sociálních sítích :) Uděláte mi tím velkou radost. Navíc je to jediná cesta, jak mohu pro Vás stále vymýšlet nové a nové dobroty.
Máte-li zájem, zde si můžete přečíst zajímavosti o mně.
Děkuji Vám všem a přeji krásně prožité chvíle u jídelního stolu s Vašimi blízkými :))
Boho Kristýna